300 tisíc korun na vzdělávání dětí nevidomých rodičů

Celkovou částkou 300 tisíc korun podpořila Nadace Leontinka v tomto i minulém školním roce vzdělávání dětí, jejichž rodiče jsou nevidomí. Pomohli nám k tomu čtenáři základních i středních škol díky projektu Čtení pomáhá, společnost Generali Investments, ale také individuální dárci, kteří přispěli do našeho dárcovského projektu, S Leontinkou kolem světa. 

Zkontrolovat, jak Váš prvňáček píše, jestli správně drží tužku, jestli správně vypočítal příklad z matematiky nebo jestli mu paní učitelka nenapsala do notýsku nějakou zprávu je pro většinu rodičů hračka a samozřejmost. Ne však pro rodiče, kteří nevidí. Rodina Maišlových se do projektu organizace Okamžik, Podpora nevidomých rodičů při vzdělávání dětí, přihlásila krátce po jeho vzniku před třemi lety. Tehdy byla jejich dcera Míša v první třídě a její rodiče, oba nevidomí, si chtěli být jistí, že školu zvládne bez potíží - a také že se i oni budou dobře orientovat v tom, co od nich a jejich malého žáčka škola požaduje.

Právě na základě poptávky ze strany nevidomých rodičů přišla organizace Okamžik, která umožňuje plnohodnotný život lidem se zrakovým postižením, s projektem, ve kterém speciálně proškolené asistentky dochází pravidelně do rodina a bezplatně pomáhají dětem ve věku 4 až 15 let s předškolní a školní přípravou. Ale nejen to. Podporují děti i v jejich mimoškolních aktivitách, výtvarně spolu tvoří nebo hrají vzdělávací hry. Tyto asistentky také dobře rozumí potřebám nevidomých rodičů, usnadňují jim komunikaci se školou a aktivně je zapojují do školní přípravy jejich dítěte.  

Tento program vznikl ještě před pandemií a hned na svých počátcích si prošel zatěžkávací zkouškou. „Zezačátku to bylo legrační, protože jsme vše řešili přes videohovory a WhatsApp. Takže jsem se snažila na videu natočit učebnici tak, aby viděla to, co jsem potřebovala. Nakonec jsme si našli samozřejmě efektivnější systém, kdy jsem jí začala vše fotit a posílat. Když se pak v květnu zlepšila epidemiologická situace, začala k nám chodit i osobně,“ popisuje maminka malé Míši, která je letos ve třetí třídě. Asistentka k nim dochází i nadále jednou týdně a pomáhá Míše a její mamince hlavně s obrázkovými úkoly nebo s prvoukou. Zároveň maminku doprovází na jejích návštěvách školy, která je pro ni, jak sama říká, opravdovým bludištěm.

V tomto školním roce kontinuálně spolupracujeme s 9 rodinami, ve kterých jsou oba rodiče nevidomí (případně je jen sama nevidomá maminka). Od září 2021 rodiny využili téměř 300 hodin individuální pomoci od asistentek a do konce školního roku počítáme ještě s dalšími cca 130 hodinami,“ říká Barbora Hrušková, koordinátorka programu. Pro další školní rok se organizace Okamžik chystá plošně oslovit pražské mateřské a základní školy a pedagogicko-psychologické poradny, případně i logopedie a speciální pedagogická centra, aby přes ně nabídli program případným novým nevidomým rodičům, kteří o jejich službách zatím nemusí vůbec vědět.

Vzdělávání a vzdělávací aktivity jsou jednou z oblastí, na kterou Nadace Leontinka dlouhodobě zaměřuje svoji pozornost. Proto jsme se na jaře 2021 rozhodli podpořit program Nevidomí rodiče a vytvořili na portálu Darujme.cz dárcovskou výzvu, S Leontinkou kolem světa, která sbírala finanční prostředky od individuálních dárců. Významnou částkou se do ní rozhodla přispět ale také společnost Generali Investments, jejímuž řediteli Marku Benešovi se vzdělávací projekt i naše dárcovská výzva zalíbily: „S podporou projektu S Leontinkou kolem světa jsme vůbec neváhali a naše zapojení bylo pro mě jasné od první chvíle, co jsme o projektu mluvili. Za prvé dlouhodobě spolupracujeme s Nadací Leontinka a zároveň jako společnost dlouhodobě podporujeme různé sportovní aktivity, a proto pro nás byl tento projekt skvělou volbou, jak propojit nevšední cestovatelské zážitky s motivací sportovat a zároveň podpořit ve vzdělání děti nevidomých rodičů.“

Pro všechny přispěvatele do naší dárcovské výzvy jsme za jejich finanční podporu programu připravili jako odměnu virtuální cestu kolem světa, spojenou navíc s možností do této cesty přispívat vlastními nasportovanými kilometry, ať už během, chůzí nebo na kole. Tato myšlenka vznikla v době, kdy cestovat za hranice naší země bylo takřka nemožné. Na tuto cestu se nám podařilo sestavit skvělý tým devíti předních českých cestovatelů, mezi kterými nechybí náš nejlepší himalájský horolezec Radek Jaroš, zakladatel největšího cestovatelského festivalu Karel Wolf, přírodovědec, fotograf a dronař Petr Jan Juračka nebo největší český "stopař po zeměkouli" Slávek Král. Ti pro účastníky výzvy průběžně připravují cestovatelské příspěvky z míst, na kterých se s účastníky naší výzvy na naší cestě kolem světa zastavíme.

Náš dárcovský projekt však není jediným zdrojem financování tohoto vzdělávacího programu. Další významnou částku, 100 tisíc korun, se podařilo získat díky našemu zapojení do projektu Čtení pomáhá Nadace Martina Romana, ve kterém mohou žáci a studenti za každou pozorně přečtenou knížku získat kredit 50 korun a těmi poté podpořit jeden z vybraných charitativních projektů. Částka 100 tisíc korun tak vlastně znamená 2 000 přečtených knížek a 2 000 žáků a studentů, kteří svým příspěvkem na dálku podpořili spolužáky z řad svých vrstevníků

Bylo by určitě velkým omylem představit si nevidomé rodiče jako někoho, kdo je závislý na pomoci zvenčí. Naopak. Nevidomí rodiče mají stejné kompetence pro zvládání náročné rodičovské role jako ti ostatní, vlastně musí být v řadě ohledů mnohem důslednější a připravenější než ti rodiče, kteří si vše mohou pohlídat svým zrakem. Jsou ale samozřejmě situace, kdy nevidomým rodičům může pomoc nabídnutá zvenčí jejich roli usnadnit. Pro jejich děti zase tento program znamená jistotu, že budou do školy připraveni stejně kvalitně jako jejich spolužáci. O tom, jaké to je, být rodičem, kterým nevidí, si popovídala nevidomá maminka malé Míši Pavla Maišlová s redaktorkou internetového magazínu Proženy.cz. Určitě Vám doporučujeme si jej přečíst, protože věříme, že možná rozptýlí řadu mylných představ, které o rodičovství nevidomých v naši společnosti panují. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Dárcovskou výzvu jsme ještě podpořili putovní a zároveň prodejní výstavou cestovatelských fotografií od všech našich cestovatelů. 23. dubna také proběhla online charitativní aukce pořádaná časopisem Lidé a Země u příležitosti 70. výročí vzniku časopisu. 

Děkujeme všem za podporu tohoto důležitého projektu.