"Sport nám nevidomým dává další rozměr a smysl života"
13. listopad je Mezinárodním dnem nevidomých, který má upozornit na problémy a potřeby zrakově postižených, ale také rozptýlit některé předsudky a mylné představy o tom, co lidé s tímto handicapem, a navzdory němu, všechno dokážou. Pojďme si proto představit příběhy tří nevidomých sportovců, kteří se i přes svůj handicap nebáli postavit na start náročného štafetového závodu Vltava Run a opakovaně překonali limity, na které by si netroufl ani leckterý zdravý sportovec. Jak říká jeden z nich, nevidomý sportovec a masér Ivo Budil, "Sport nám nevidomým dává další rozměr a smysl života."
Už od roku 2015 můžeme na trati 360 kilometru dlouhého štafetového závodu Vltava Run potkávat běžce v signálních vestičkách s nápisem “NEVIDOMÝ“. Pokud jste snad i vy sami byli někdy účastníky tohoto náročného závodu, dost možná, že už vás některý z těchto běžců i předběhl v nějakém táhlém terénním stoupání a vy jste nevěřili vlastním očím.
Nevidomé závodníky přivedla na start závodu Vltava Run Nadace Leontinka, která už 16 let pomáhá lidem se zrakovým postižením. Třeba právě v tom, aby si splnili svůj sportovní sen a překonali sami sebe.
Ivo Budil
Největším matadorem závodu Vltava Run z týmu Nadace Leontinka je rozhodně 55letý Ivo Budil, který s Leontinkou odběhl všech šest závodů. Ivo je celoživotní sportovec, pravidelný účastník Jizerské 50 a především srdcař, kterému nejde o výsledky, ale o zážitky. Na VltavaRun má při sobě vždy tři „věci“ – vodícího psa Runu, traséra Petra a moka konvičku s ručním cestovním mlýnkem, ve které ve volných chvílích vaří kávu sobě i svým parťákům z týmu. Pověstný je i jeho smysl pro humor a dlouhý šátek omotaný kolem hlavy, který nikdy nesundává.
Honza Říha
Dalším pravidelným nevidomým účastníkem závodu je Honza Říha, o němž jste už možná někdy slyšeli. Ano, je to přesně ten nevidomý horolezec, který bez kyslíku vystoupal až do výšky 7 600 metrů během expedice na šestý nejvyšší horu světa Čo Oju! Honza není obdivuhodný ale jen tím, co už jako nevidomý dokázal (jako druhý nevidomý člověk na světě třeba také vylezl na El Capitana v Yosemitském národním parku). Honza je především člověk s obrovským srdcem, který už sedm let sám pořádá charitativní běžecký závod Od nevidim do nevidim, jehož celý výtěžek vždy věnuje vybranému dítěti s postižením.
Honza Hegr
A aby bylo trio nevidomých „supermanů“ kompletní, musíme přidat ještě příběh Honzy Hegra, který se stejně jako jeho jmenovec věnuje horolezení, ale jezdí třeba také na divoké vodě na kajaku a zkušenosti mu nechybí ani z potápění. A dokonce také tančí! V roce 2019 si tak zatančil tango s Veronikou Lálovou jako první nevidomý tanečník v rámci koncertu pro Leontinku. Honza je vůbec muž mnoha talentů a zájmů. Profesí analytik a vývojář, ve volném čase radioamatér a ornitolog, který se svou nevidomou manželkou vychovává malého syna.
Všechny tyto příběhy – a příběhy dalších nevidomých a slabozrakých sportovců z týmu Nadace Leontinka – mají jedno velké pojítko. A tím je láska ke sportu a běhání, která jim pomáhá vyrovnat se se svým handicapem, překonávat překážky, ale taky potkávat prima lidi a odjíždět domů s nezapomenutelnými zážitky.
Pokud si tito borci získali i Váš obdiv, můžete (nejen) jejich sportovní aktivity podpořit v dárcovské výzvě Nadace Leontinka: www.darujme.cz/projekt/1204838.
Vždyť 13. listopad je zároveň také Světovým dnem laskavosti, a tedy i dobrých skutků. Odměnou za Vaši pomoc zrakově handicapovaným sportovcům Vám bude samozřejmě dobrý pocit a záplava pozitivní energie - ale také originální deník z účasti nevidomých běžců na závodě Vltava Run v roce 2016, který zašleme každému přispěvateli do emailu.
A na závěr pro Vás máme ještě malý bonus v podobě VIDEA z vůbec první účasti týmu Nadace Leontinka na závodě Vltava Run v roce 2015. Rozhodně si ho nenechte ujít!