nadace leontinkaNadace RSJ pomohla odhalit skryté oční vady i vyškolit dobrovolníky

9.9.2020

Nadace RSJ je dlouhodobým partnerem Nadace Leontinka, bez jehož podpory by se neudála spousta zásadních věcí. Za uplynulé období nás v rámci zaměstnaneckých benefitů podpořila částkou 266.736 Kč!

Díky příspěvku se již podařilo:

•    V Jihočeském kraji provést preventivní screening zraku dětí do 6 let (které samy neřeknou, že špatně vidí) a včas tak odhalit skryté nebo počínající oční vady. Používá se speciální přístroj Plusoptix, který dokáže zachytit i to, co pediatr při běžné prohlídce nemá šanci odhalit, a zkontrolováno je 4,5 tisíce dětí ročně. Vyšetření neplatí zdravotní pojišťovny, a jedině díky němu se děti s postižením zraku dostanou včas k odbornému lékaři. U některých dětí byly zjištěny vážné odchylky a tyto děti byly odeslány k oftalmologům. Jednalo se především o vysoké stupně refrakčních vad a skrytou šilhavost, které vedou ke vzniku tupozrakosti.
V prvních letech života jsou velké předpoklady pro úspěšnou léčbu zrakové vady. Bez diagnostiky ovšem není šance tuto vadu u dětí zjistit. Sami rodiče nemají ve většině případů o vážných vadách zraku svých dětí ani ponětí.
-    u 3 % narozených dětí dochází k tupozrakosti
-    u 4 % dětí vzniká šilhavost
-    každé 4. dítě trpí refrakční vadou
-    95 % všech poruch vidění lze úspěšně léčit, pokud jsou odhaleny včas
Služba screeningu je i díky příspěvku Nadace RSJ poskytována všem dětem zdarma.

•    Zajistit dobrovolníky Centra Okamžik pro 174 jednorázových doprovodů v celkovém objemu 225 hodin. Během těchto pochůzek s asistentem si nevidomý člověk zvládne obstarat věci a vyřídit pochůzky, které by sám nezvládl – např. cesty k lékaři, na úřad, nákupy, procházky či účast na kulturních akcích.

Aby dobrovolníci stále odváděli špičkovou práci a rozuměli všem potřebám nevidomých klientů, proběhl také odborný výcvik a dvě supervize.

Pandemie koronaviru samozřejmě zasáhla i zde, ale díky rychlému přizpůsobení mohli dobrovolníci zůstat s klienty v kontaktu i nadále, zjišťovat jejich potřeby (zvlášť důležité u osaměle žijících lidí), nebo pro ně pochůzky vyřizovat samostatně.

•    Pomoci překlenout krizové období zrakově postiženému masérovi a sportovci Václavovi, který kvůli vyhlášenému nouzovému stavu přišel o zakázky a tedy i o živobytí. Jako novopečený tatínek, na jehož příjmu je rodina závislá, by bez pomoci zažíval hodně těžké chvíle.

•    Částečně přispět na nový notebook pro zrakově postiženého Matěje, studenta střední školy, který se předtím musel se svými třemi sourozenci dělit o jeden starý počítač, což mu v období zavřených škol ztěžovalo možnost studia on-line. Rodiče (tatínek pracuje jako sanitář a maminka onemocněla) si bohužel nákup nového notebooku nemohli finančně dovolit.

•    Umožnit průběžné vzdělávání poradkyň rané péče, které se starají o děti narozené s postižením zraku a také v tomto náročném období radí jejich rodičům, jak se o takové miminko správně starat.

•    Částečně dofinancovat mzdy zaměstnanců Tyflocenter v Olomouci a Českých Budějovicích.

•    Zajistit rehabilitační pracovníky pro zrakově postižené.


Moc děkujeme Nadaci RSJ za dlouhodobou podporu a důvěru, která nám umožňuje pomáhat tam, kde je to právě třeba, a pružně reagovat na momenty krize, jako je právě epidemie koronaviru.

Nadace Leontinka

projekty nadace

 
nevidomý svět v nemocnici technika
sport ranná péče hudba
ve škole partneři stipendium
osobní asistence

Další novinky

Jak se učí nevidomý Tonda? Pusťte si v reportáži na ČT Déčko

0

více >

NADACE LEONTINKA SLAVÍ 15 LET!

0

více >

Cena Ď hl. m. Prahy pro MŠ Záryby

0

V úterý 15. září byly v pražské Galerii Vavrys vyhlášeny krajské Ceny Ď pro rok 2020.  Nadace Leontinka nominovala Mateř…

více >

archiv novinek >
Hlavní partneři